| Login Help
About BPAPeople in BPAPartnersOther
InformationJoin a ChapterOrganizeAlumniCertificationsBPA University
    BPA Shares
    Torch AwardsBPA CaresOpportunitiesAwards
    Workplace Skills Assessment Program Event List
      Workplace Skills Assessment Program Download Center
        PreSubmitStandards
        CompetitionConference ResourcesHighlightsRegistration and TravelLeadershipNLC PartnersPast NLCs
        State and Local Links:

        Schedule of Events

        Skip Navigation LinksHome > NLC > Conference Resources > Schedule of Events

         

        Draft as of 2/6/2017. All Events are Subject to Change.

        Today's students. Tomorrow's business professionals.
        Events will be held at the Walt Disney World Swan & Dolphin Resort
               
        Day and Date Time Event Location
        Tuesday, May 9 12:00 pm-6:00 pm Competitive Events Center S: Peacock
        Tuesday, May 9 3:00 pm-10:00 pm Registration/Information Desk  D: Atlantic Hall B Foyer
        Tuesday, May 9 3:00 pm-10:00 pm Finance Desk D: Atlantic Hall B Foyer
        Tuesday, May 9 3:00 pm-10:00 pm Tour Desk D: Atlantic Hall B Foyer
        Tuesday, May 9 3:00 pm-10:00 pm Conference Headquarters D: Atlantic Hall B Foyer
        Tuesday, May 9 4:00 pm-5:00 pm Administrator's/Proctor's/Grader's Orientation  
        Tuesday, May 9 5:00 pm-6:00 pm Intern Orientation S: Parrot
        Tuesday, May 9 7:00 pm-8:00 pm Host Committee Reception S: Osprey Terrace/Ballroom
               
        Wednesday, May 10 7:00 am-8:00 am Administrator's/Proctor's/Grader's Orientation  
        Wednesday, May 10 7:00 am-7:00 pm Registration/Information Desk D: Atlantic Hall B Foyer
        Wednesday, May 10 7:00 am-7:00 pm Finance Desk D: Atlantic Hall B Foyer
        Wednesday, May 10 7:00 am-7:00 pm Tour Desk D: Atlantic Hall B Foyer
        Wednesday, May 10 7:00 am-7:00 pm Conference Headquarters D: Atlantic Hall B Foyer
        Wednesday, May 10 8:00 am-8:00 pm Competitive Events Center/Test Distribution S: Peacock
        Wednesday, May 10 8:30 am-9:30 am Intern Orientation D: Northern Hemisphere Salon A4
        Wednesday, May 10 9:00 am-3:00 pm Intern Desk D: Convention Foyer (Lobby Level) & S: 
        Wednesday, May 10 10:00 am-4:00 pm DIGITAL LEARNING LAB SERIES-Presented by Next Step Academy
        Earn your Life Skills Achievement Badge On-site
        D: Northern Hemisphere Salon E4
        Wednesday, May 10 10:00 am-4:00 pm (last exam administered at 3:30 pm) WSAP Open Events Lab D: Southern Hemisphere Salon IV/V
        Wednesday, May 10        Accounting Mathematics Concepts (S/PS)  
        Wednesday, May 10        Administrative Support Concepts (S/PS)  
        Wednesday, May 10        Business Meeting Management (S/PS)  
        Wednesday, May 10        Computer Programming Concepts (S/PS)  
        Wednesday, May 10        Financial Math & Analysis (S/PS)  
        Wednesday, May 10        Information Technology Concepts (S/PS)  
        Wednesday, May 10        Management/Marketing/Human Resources Concepts (S/PS)        
        Wednesday, May 10        Project Management Concepts (PS)  
        Wednesday, May 10        Business Math Concepts (ML)  
        Wednesday, May 10        Business Communication Skills Concepts (ML)  
        Wednesday, May 10        Business Fundamentals Concepts (ML)
         
         
        Wednesday, May 10        Computer Literacy Concepts (ML)  
        Wednesday, May 10 10:00 am-6:00 pm NLC Exhibitor Showcase D: Atlantic Hall B
        Wednesday, May 10 3:00 pm-3:50 pm BPA University: Leveraging the Power of LinkedIn for Student Success
        -Presented by Alan Katzman, Social Assurity
        D: Northern Hemisphere Salon A1
        Wednesday, May 10 3:00 pm-4:00 pm

        Candidate/Head Voting Delegate/Voting Delegate Briefing Meeting-All candidates
        & head voting delegates are required to attend. 
        General Voting Delegates are
        invited to attend, but not required.

        D: Northern Hemisphere Salon E3
        Wednesday, May 10 4:00 pm-4:50 pm BPA University: Adobe Academy Elective-Competitive Events using the Creative Cloud-Presented by Dan Armstrong, Adobe Education Leader D: Northern Hemisphere Salon A1
        Wednesday, May 10 4:00 pm-5:00 pm Candidate Meeting and Testing D: Northern Hemisphere Salon A1
        Wednesday, May 10 4:00 pm-5:00 pm Administrator's/Proctor's/Grader's Orientation S: Mockingbird
        Wednesday, May 10 4:00 pm-5:00 pm Parade of Flags Rehearsal (State Rep Must Attend) D: Pacific Hall
        Wednesday, May 10 4:00 pm-6:00 pm Middle Level Leadership Kickoff! (ML) Pre-registration is not required. All ML participants are automatically enrolled. D: Northern Hemisphere Salon B/C/D
        Wednesday, May 10 4:00 pm-6:00 pm Administrative Support Team (S/PS/ML) D: Southern Hemisphere Salon I/II/III
        Wednesday, May 10 5:00 pm-5:50 pm BPA University: The Benefits of Certification, MOS 2016 Exam Insights
        and New MTA Programming Exams-Presented by Randy Richards & Mark Harris, Certiport
        D: Northern Hemisphere Salon A1 
        Wednesday, May 10 5:00 pm-6:00 pm SAAC Meeting D: Northern Hemisphere Salon A3
        Wednesday, May 10 5:00 pm-6:00 pm CEAC Meeting D: Northern Hemisphere Salon A2
        Wednesday, May 10 5:00 pm-9:00 pm Grading Room S: Lark
        Wednesday, May 10 5:30 pm-6:30 pm Intern Orientation D: Northern Hemisphere Salon A4
        Wednesday, May 10 6:30 pm-7:30 pm State Meetings  
        Wednesday, May 10 6:30 pm-7:30 pm      Alaska D: Asia 1
        Wednesday, May 10 6:30 pm-7:30 pm      Illinois S: Swan Ballroom 5
        Wednesday, May 10 6:30 pm-7:30 pm      Iowa-S  D: Northern Hemisphere Salon A3
        Wednesday, May 10 6:30 pm-7:30 pm      Iowa-PS D: Asia 2
        Wednesday, May 10 6:30 pm-7:30 pm      Ohio D: Northern Hemisphere Salon E1/E2
        Wednesday, May 10 6:30 pm-7:30 pm      Massachusetts S: Swan Ballroom 6
        Wednesday, May 10 6:30 pm-7:30 pm      Michigan D: Northern Hemisphere Salon C
        Wednesday, May 10 6:30 pm-7:30 pm      Minnesota-S S: Swan Ballroom 7/8
        Wednesday, May 10 6:30 pm-7:30 pm      Montana  S: Swan Ballroom 9/10
        Wednesday, May 10 7:00 pm-8:00 pm Parliamentary Procedure Team Objective Event (S) D: Southern Hemisphere Salon I/II/III
        Wednesday, May 10 8:30 pm-10:00 pm Opening General Session D: Pacific Hall
        Wednesday, May 10 10:00 pm-11:00 pm State Meetings  
        Wednesday, May 10 10:00 pm-11:00 pm      Chicago Chapter D: Asia 1
        Wednesday, May 10 10:00 pm-11:00 pm      Delaware S: Swan Ballroom 5
        Wednesday, May 10 10:00 pm-11:00 pm      Florida  D: Northern Hemisphere Salon A4
        Wednesday, May 10 10:00 pm-11:00 pm      Idaho  D: Northern Hemisphere Salon C
        Wednesday, May 10 10:00 pm-11:00 pm      Indiana D: Northern Hemisphere Salon A1/A2
        Wednesday, May 10 10:00 pm-11:00 pm      Kansas D: Northern Hemisphere Salon A3
        Wednesday, May 10 10:00 pm-11:00 pm      Minnesota-PS D: Asia 4
        Wednesday, May 10 10:00 pm-11:00 pm      New Mexico  D: Americas Seminar Room
        Wednesday, May 10 10:00 pm-11:00 pm      Ohio-PS D: Pelican 2
        Wednesday, May 10 10:00 pm-11:00 pm      Oklahoma  D: Northern Hemisphere Salon E1/E2
        Wednesday, May 10 10:00 pm-11:00 pm      Puerto Rico D: Asia 3
        Wednesday, May 10 10:00 pm-11:00 pm      South Carolina S: Pelican 1
        Wednesday, May 10 10:00 pm-11:00 pm      Texas  D: Northern Hemisphere Salon D
        Wednesday, May 10 10:00 pm-11:00 pm      Wisconsin D: Asia 2
        Wednesday, May 10 Midnight  Curfew (Secondary & Middle Level)  
               
        Thursday, May 11 6:30 am-5:00 pm Competitive Events Center/Test Distribution S: Peacock
        Thursday, May 11 7:00 am-8:00 am Competitive Event Judge's Orientation (Judged Event Administrators
        & Proctors are Required to Attend Orientation)
        D: Americas Seminar Room 
        Thursday, May 11 7:00 am-8:00 am Intern Orientation D: Northern Hemisphere Salon A4
        Thursday, May 11 7:00 am-8:30 am State Officer's Breakfast Disney's Beach & Yacht Club
        Thursday, May 11 7:00 am-9:00 am Federal Income Tax Accounting (PS) S: Swan Ballroom 7-10
        Thursday, May 11 7:00 am-9:00 am Fundamental Accounting (S) S: Swan Ballroom 7-10
        Thursday, May 11 7:00 am-9:00 am Personal Financial Management (S/PS) S: Swan Ballroom 7-10
        Thursday, May 11 7:00 am-10:00 am PC Servicing & Troubleshooting/MTA Windows OS Fundamentals (S/PS)  D: Southern Hemisphere Salon I/II/III
        Thursday, May 11 7:00 am-10:00 am Fundamentals of Web Design/MTA HTML5 Application Developer Fundamentals (S/PS) D: Southern Hemisphere Salon I/II/III
        Thursday, May 11 7:00 am-5:00 pm Registration/Information Desk D: Atlantic Foyer
        Thursday, May 11 7:00 am-5:00 pm Finance Desk D: Atlantic Foyer
        Thursday, May 11 7:00 am-5:00 pm Tour Desk D: Atlantic Foyer
        Thursday, May 11 7:00 am-5:00 pm Conference Headquarters D: Atlantic Foyer
        Thursday, May 11 8:00 am-9:00 am Administrator's/Proctor's/Grader's Orientation D: Northern Hemisphere Salon A4
        Thursday, May 11 8:00 am-3:00pm

        DIGITAL LEARNING LAB SERIES-Adobe Academy ACA Boot Camp
        -Presented by Dan Armstrong, Adobe Education Leader
            

        D: Northern Hemisphere Salon E4
        Thursday, May 11 8:00 am-9:30 am      Visual Design Badge - Adobe Photoshop  D: Northern Hemisphere Salon E4
        Thursday, May 11 10:00 am-11:30 am      Graphic Design and Illustration Badge - Adobe Illustrator  D: Northern Hemisphere Salon E4
        Thursday, May 11 12:00 pm-1:30 pm      Print and Digital Publishing Badge - Adobe InDesign  D: Northern Hemisphere Salon E4
        Thursday, May 11 8:00 am-10:00 am BPA University: HowTheMarketWorks Final Round Presentations:
        Presented and Sponsored by HowTheMarketWorks
        D: Northern Hemisphere Salon A3
        Thursday, May 11 8:00 am-10:00 am Video Production Team (PS) D: Europe 9
        Thursday, May 11 8:00 am-12:00 pm Computer Modeling (S)  
        Thursday, May 11        Section 1 D: Europe 10
        Thursday, May 11        Section 2 D: Europe 11
        Thursday, May 11 8:00 am-12:00 pm Digital Media Production (PS) D: Europe 1
        Thursday, May 11 8:00 am-12:00 pm Digital Media Production (S)  
        Thursday, May 11        Section 1 D: Europe 2
        Thursday, May 11        Section 2 D: Europe 3
        Thursday, May 11        Section 3 D: Europe 4
        Thursday, May 11        Section 4 D: Europe 5
        Thursday, May 11 8:00 am-12:00 pm Contemporary Issues (PS)  
        Thursday, May 11        Preparation  D: Oceanic 1
        Thursday, May 11        Presentation  D: Oceanic 2
        Thursday, May 11 8:00 am-12:00 pm Extemporaneous Speech (ML)  
        Thursday, May 11        Preparation  D: Oceanic 3
        Thursday, May 11        Presentation  D: Oceanic 4
        Thursday, May 11 8:00 am-12:00 pm Extemporaneous Speech (S)  
        Thursday, May 11         Preparation Sections 1-3 D: Oceanic 5
        Thursday, May 11         Section 1 D: Oceanic 6
        Thursday, May 11         Section 2 D: Oceanic 7
        Thursday, May 11         Section 3 D: Oceanic 8
        Thursday, May 11 8:00 am-12:00 pm Graphic Design Promotion (ML) D: Australia 2
        Thursday, May 11 8:00 am-12:00 pm Graphic Design Promotion (PS) D: Australia 3
        Thursday, May 11 8:00 am-12:00 pm Graphic Design Promotion (S)  
        Thursday, May 11        Section 1 D: Asia 1
        Thursday, May 11        Section 2 D: Asia 2
        Thursday, May 11        Section 3 D: Asia 3
        Thursday, May 11        Section 4 D: Asia 4
        Thursday, May 11        Section 5 D: Asia 5
        Thursday, May 11 8:00 am-12:00 pm Introduction to Video Production Team (ML) D: Australia 1
        Thursday, May 11 8:00 am-12:00 pm Presentation Management Individual (S)  
        Thursday, May 11        Section 1 S: Macaw 1
        Thursday, May 11        Section 2 S: Macaw 2
        Thursday, May 11        Section 3 S: Parrot 1
        Thursday, May 11        Section 4 S: Parrot 2
        Thursday, May 11 8:00 am-12:00 pm Video Production Team (S)  
        Thursday, May 11        Section 1 D: Europe 6
        Thursday, May 11        Section 2 D: Europe 7
        Thursday, May 11        Section 3 D: Europe 8
        Thursday, May 11 8:00 am-12:00 pm National Leadership Academy (S/PS) D: Northern Hemisphere Salon B/C/D
        Thursday, May 11 8:00 am-5:00 pm Written Event Conflict Room S: Pelican 2
        Thursday, May 11 9:00 am-11:00 am Post-secondary Candidate Placement Committee & Candidate Interviews  
        Thursday, May 11 9:00 am-3:00 pm Intern Desk D: Convention Foyer (Lobby Level) & S: Convention Registration Desk
        Thursday, May 11 9:00 am-5:00 pm (last exam administered at 4:30 pm) WSAP Open Events Lab D: Southern Hemisphere Salon IV/V
                 Accounting Mathematics Concepts (S/PS)  
        Thursday, May 11        Administrative Support Concepts (S/PS)  
        Thursday, May 11        Business Meeting Management Concepts (S/PS)  
        Thursday, May 11        Computer Programming Concepts (S/PS)  
        Thursday, May 11        Financial Math & Analysis (S/PS)  
        Thursday, May 11        Information Technology Concepts (S/PS)  
        Thursday, May 11        Management/Marketing/Human Resources Concepts (S/PS)        
        Thursday, May 11        Parliamentary Procedure Concepts (S/PS)  
        Thursday, May 11        Project Management Concepts (PS)  
        Thursday, May 11        Business Math Concepts (ML)  
        Thursday, May 11        Business Communication Skills Concepts (ML)  
        Thursday, May 11        Business Fundamentals Concepts (ML)
         
         
        Thursday, May 11        Computer Literacy Concepts (ML)  
        Thursday, May 11        Merit Scholar  
        Thursday, May 11 9:00 am-5:00 pm NLC Exhibitor Showcase D: Atlantic Hall B
        Thursday, May 11 9:00 am-5:00 pm Grading Room S: Lark
        Thursday, May 11 9:30 am-11:30 am College Payroll Accounting (PS) S: Swan Ballroom 7-10
        Thursday, May 11 9:30 am-11:30 am Payroll Accounting (S)                                                  S: Swan Ballroom 7-10
        Thursday, May 11 10:30 am-12:30 pm C++ Programming (S/PS) S: Swan Ballroom 1-3
        Thursday, May 11 10:30 am-1:30 pm Advanced Word Processing/MOS Word Core Exam 2013 (S/PS) D: Southern Hemisphere Salon I/II/III
        Thursday, May 11 10:30 am-1:30 pm Network Administration Using Microsoft/MTA Networking Fundamentals (S/PS) D: Southern Hemisphere Salon I/II/III
        Thursday, May 11 12:00 pm-12:50 pm BPA University  
        Thursday, May 11 12:00 pm-1:00 pm Competitive Event Judge's Orientation (Judged Event Administrators
        & Proctors are Required to Attend Orientation)
        D: Americas Seminar Room 
        Thursday, May 11 12:00 pm-2:00 pm Advanced Accounting (S) S: Swan Ballroom 7-10
        Thursday, May 11 12:00 pm-2:00 pm Advanced College Accounting (PS) S: Swan Ballroom 7-10
        Thursday, May 11 1:00 pm-1:50 pm BPA University: National Alumni Division Panel-Presented by
        the National Alumni Division
        D: Northern Hemisphere Salon A4
        Thursday, May 11 1:00 pm-3:00 pm JAVA Programming (S/PS) S: Swan Ballroom 1-3
        Thursday, May 11 1:00 pm-5:00 pm Advanced Interview Skills (PS) D: Oceanic 1
        Thursday, May 11 1:00 pm-5:00 pm Advanced Interview Skills (S)  
        Thursday, May 11        Section 1 D: Oceanic 2
        Thursday, May 11        Section 2 D: Oceanic 3
        Thursday, May 11        Section 3 D: Oceanic 4
        Thursday, May 11 1:00 pm-5:00 pm Broadcast News Production Team (S)  
        Thursday, May 11        Section 1 D: Europe 10
        Thursday, May 11        Section 2 D: Europe 11
        Thursday, May 11 1:00 pm-5:00 pm Entrepreneurship Exploration (ML) D: Europe 9
        Thursday, May 11 1:00 pm-5:00 pm Entrepreneurship (PS) S: Mockingbird
        Thursday, May 11 1:00 pm-5:00 pm Entrepreneurship (S)  
        Thursday, May 11        Section 1 S: Macaw 1
        Thursday, May 11        Section 2 S: Macaw 2
        Thursday, May 11        Section 3 S: Parrot 1
        Thursday, May 11        Section 4 S: Parrot 2
        Thursday, May 11 1:00 pm-5:00 pm Ethics & Professionalism (PS)  
        Thursday, May 11        Preparation D: Oceanic 5
        Thursday, May 11        Presentation D: Oceanic 6
        Thursday, May 11 1:00 pm-5:00 pm Computer Animation Team (S)  
        Thursday, May 11        Section 1 D: Europe 6
        Thursday, May 11        Section 2 D: Europe 7
        Thursday, May 11        Section 3 D: Europe 8
        Thursday, May 11 1:00 pm-5:00 pm Presentation Management Team (ML) D: Europe 1
        Thursday, May 11 1:00 pm-5:00 pm Presentation Management Team and Individual (PS) D: Europe 2
        Thursday, May 11 1:00 pm-5:00 pm Presentation Management Team (S)  
        Thursday, May 11        Section 1 D: Europe 3
        Thursday, May 11        Section 2 D: Europe 4
        Thursday, May 11        Section 3 D: Europe 5
        Thursday, May 11 1:00 pm-5:00 pm Small Business Management Team (PS)  
        Thursday, May 11        Preparation D: Australia 2
        Thursday, May 11        Presentation D: Australia 3
        Thursday, May 11 1:00 pm-5:00 pm Small Business Management Team (S)  
        Thursday, May 11        Preparation Sections 1-4 D: Asia 1
        Thursday, May 11        Section 1 D: Asia 2
        Thursday, May 11        Section 2 D: Asia 3
        Thursday, May 11        Section 3 D: Asia 4
        Thursday, May 11        Section 4 D: Asia 5
        Thursday, May 11 2:00 pm-2:50 pm BPA University: Adobe Academy Elective-What is New and Coming from
        the Adobe Creative Labs-Presented by Dan Armstrong, Adobe Education Leader
        D: Northern Hemisphere Salon A4
        Thursday, May 11 2:00 pm-5:00 pm Integrated Office Applications/MOS PowerPoint 2013 (S/PS) D: Southern Hemisphere Salon I/II/III
        Thursday, May 11 2:00 pm-5:00 pm Computer Security/MTA Security Fundamentals (S/PS) D: Southern Hemisphere Salon I/II/III
        Thursday, May 11 2:00 pm-5:00 pm Visual Basic/C# Programming/MTA Software Development Fundamentals (S/PS) D: Southern Hemisphere Salon I/II/III
        Thursday, May 11 2:30 pm-3:30 pm Banking & Finance (S/PS) S: Swan Ballroom 7-10
        Thursday, May 11 2:30 pm-4:30 pm College Accounting (PS)  S: Swan Ballroom 7-10
        Thursday, May 11 2:30 pm-4:30 pm Managerial Accounting (PS) S: Swan Ballroom 7-10
        Thursday, May 11 3:00 pm-3:50 pm BPA University: Adobe Academy Elective-Iconic Session-Digital Photography Understood-Presented by Dan Armstrong, Adobe Education Leader D: Northern Hemisphere Salon A4
        Thursday, May 11 3:00 pm-5:00 pm Virtual College Experience  D: Atlantic Hall B
        Thursday, May 11 3:30 pm-4:30 pm Secondary Division Campaign Rally Set-Up  D: Atlantic Hall C
        Thursday, May 11 5:00 pm-7:00 pm Secondary Division Business Meeting D: Pacific Hall
        Thursday, May 11 Following Business Meeting Secondary Division Campaign Rally D: Atlantic Hall C
        Thursday, May 11   National Officer Tabulation Meeting D: Atlantic Hall B
        Thursday, May 11 5:30 pm-8:30 pm Advanced Spreadsheet Applications/MOS Excel Core Exam 2013 (S/PS)  D: Southern Hemisphere Salon I/II/III
        Thursday, May 11 5:30 pm-8:30 pm Database Applications/MOS Access 2013 (S/PS) D: Southern Hemisphere Salon I/II/III
        Thursday, May 11 5:30 pm-8:30 pm Computer Network Technology/MTA Networking Fundamentals (S/PS)  D: Southern Hemisphere Salon I/II/III
        Thursday, May 11 6:00 pm-10:00 pm BPA University: AICPA Bank On It Tournament: Presented and Sponsored
        by AICPA and Start Here, Go Places.
        D: Southern Hemisphere Salon IV/V
        Thursday, May 11 6:30 pm-7:30 pm Post-secondary Division Campaign Rally Set-Up  S: Swan Ballroom 5/6
        Thursday, May 11 8:00 pm-10:30 pm Post-secondary Division Business Meeting S: Swan Ballroom 5/6
        Thursday, May 11 Following Business Meeting Post-secondary Division Campaign Rally S: Swan Ballroom 5/6
        Thursday, May 11 Following Campaign Rally Post-secondary Caucus  
        Thursday, May 11          Idaho S: Parrot 1
        Thursday, May 11          Indiana S: Parrot 2
        Thursday, May 11          Iowa 30
        Thursday, May 11          Kansas S: Macaw 2
        Thursday, May 11          Michigan S: Mockingbird 1
        Thursday, May 11          Minnesota S: Mockingbird 2
        Thursday, May 11          Montana S: Toucan 1
        Thursday, May 11          Ohio S: Toucan 2
        Thursday, May 11          Oklahoma S: Pelican 1
        Thursday, May 11          Texas S: Pelican 2
        Thursday, May 11          Wisconsin S: Swan Ballroom 7
        Thursday, May 11 8:30 pm-10:30 pm Secondary State Caucus  
        Thursday, May 11          Alaska D: Oceanic 8
        Thursday, May 11          Delaware D: Oceanic 7
        Thursday, May 11          Florida D: Oceanic 6
        Thursday, May 11          Idaho D: Oceanic 5
        Thursday, May 11          Illinois D: Oceanic 4
        Thursday, May 11          Indiana D: Oceanic 3
        Thursday, May 11          Iowa D: Oceanic 2
        Thursday, May 11          Kansas D: Oceanic 1
        Thursday, May 11          Massachusetts D: Australia 2
        Thursday, May 11          Michigan D: Australia 3
        Thursday, May 11          Minnesota D: Asia 1
        Thursday, May 11          Montana D: Asia 2
        Thursday, May 11          New Mexico D: Asia 3
        Thursday, May 11          Ohio D: Asia 4
        Thursday, May 11          Oklahoma D: Asia 5
        Thursday, May 11          South Carolina D: Australia 1
        Thursday, May 11          Texas  D: Europe 1
        Thursday, May 11 11:00 pm-11:30 pm Candidate Selection Committee Meeting  
        Thursday, May 11 Midnight Curfew (Secondary & Middle Level)  
               
        Friday, May 12 6:30 am-7:00 pm Competitive Events Center/Test Distribution S: Peacock
        Friday, May 12 7:00 am-8:00 am Competitive Event Judge's Orientation (Judged Event Administrators
        & Proctors are Required to Attend Orientation)
        D: Americas Seminar Room 
        Friday, May 12 7:00 am-8:00 am Intern Orientation (S/PS) D: Northern Hemisphere Salon A4
        Friday, May 12 7:00 am-3:00 pm Written Event Conflict Room S: Pelican 2
        Friday, May 12 7:00 am-5:00 pm Registration/Information Desk D: Atlantic Foyer
        Friday, May 12 7:00 am-5:00 pm Finance Desk D: Atlantic Foyer
        Friday, May 12 7:00 am-5:00 pm Tour Desk D: Atlantic Foyer
        Friday, May 12 7:00 am-5:00 pm Conference Headquarters D: Atlantic Foyer
        Friday, May 12 7:00 am-5:00 pm Broadcast News Production Team Finals (S)
        (Students will complete projects 7:00 am-10:00 am)
        D: Europe 11
        Friday, May 12 7:00 am-5:00 pm Video Production Team Finals (S/PS)
        (Students will complete projects 7:00 am-10:00 am)
        D: Europe 10
        Friday, May 12 7:30 am-11:00 am Secondary Candidate Placement Committee & Candidate Interviews D: National Officer Suite
        Friday, May 12 8:00 am-8:50 am BPA University: How to Land a Job-Presented by the
        2016-2017 National Officer Team
        D: Northern Hemisphere Salon A3
        Friday, May 12 8:00 am-9:30 am Intermediate Word Processing (S/PS) D: Southern Hemisphere Salon I/II/III
        Friday, May 12 8:00 am-9:30 am Medical Office Procedures (S/PS) D: Southern Hemisphere Salon I/II/III
        Friday, May 12 8:00 am-9:30 am Spreadsheet Applications (ML) D: Southern Hemisphere Salon I/II/III
        Friday, May 12 8:00 am-10:00 am Financial Analyst Team (PS) S: Swan Ballroom 7-10
        Friday, May 12 8:00 am-10:00 am Financial Analyst Team (S) S: Swan Ballroom 5/6
        Friday, May 12 8:00 am-12:00 pm Administrative Support Research Project (S)  
        Friday, May 12        Section 1 D: Oceanic 1
        Friday, May 12        Section 2 D: Oceanic 2
        Friday, May 12        Section 3 D: Oceanic 3
        Friday, May 12 8:00 am-12:00 pm Economic Research Team (S)  
        Friday, May 12        Section 1 D: Oceanic 4
        Friday, May 12        Section 2 D: Oceanic 5
        Friday, May 12        Section 3 D: Oceanic 6
        Friday, May 12 8:00 am-12:00 pm Human Resource Management (PS)  
        Friday, May 12        Preparation D: Europe 1
        Friday, May 12        Presentation  D: Europe 2
        Friday, May 12 8:00 am-12:00 pm Human Resource Management (S)  
        Friday, May 12        Preparation Sections 1-4 D: Europe 3
        Friday, May 12        Section 1 D: Europe 4
        Friday, May 12        Section 2 D: Europe 5
        Friday, May 12        Section 3 D: Europe 6
        Friday, May 12        Section 4 D: Europe 7
        Friday, May 12 8:00 am-12:00 pm Parliamentary Procedure Team (S)  
        Friday, May 12        Preparation Section 1 D: Asia 1
        Friday, May 12        Presentation Section 1 D: Asia 2
        Friday, May 12        Preparation Section 2 D: Asia 3
        Friday, May 12        Presentation Section 2 D: Asia 4
        Friday, May 12 8:00 am-12:00 pm Website Design Team (ML)                                 D: Oceanic 7
        Friday, May 12 8:00 am-12:00 pm Website Design Team (PS) D: Oceanic 8
        Friday, May 12 8:00 am-12:00 pm Website Design Team (S)                                  
        Friday, May 12        Section 1 D: Australia 1
        Friday, May 12        Section 2 D: Australia 2
        Friday, May 12        Section 3 D: Australia 3
        Friday, May 12 8:00 am-12:00 pm Leadership Academy (S/PS) D: Northern Hemisphere Salon B/C/D
        Friday, May 12 8:00 am-5:00 pm (last exam administered at 4:30 pm) WSAP Open Events Lab D: Southern Hemisphere Salon IV/V
                 Accounting Mathematics Concepts (S/PS)  
        Friday, May 12        Administrative Support Concepts (S/PS)  
        Friday, May 12        Business Meeting Management (S/PS)  
        Friday, May 12        Computer Programming Concepts (S/PS)  
        Friday, May 12        Financial Math & Analysis (S/PS)  
        Friday, May 12        Information Technology Concepts (S/PS)  
        Friday, May 12        Management/Marketing/Human Resources Concepts (S/PS)        
        Friday, May 12        Parliamentary Procedure Concepts (S/PS)  
        Friday, May 12        Project Management Concepts (PS)  
        Friday, May 12        Business Math Concepts (ML)  
        Friday, May 12        Business Communication Skills Concepts (ML)  
        Friday, May 12        Business Fundamentals Concepts (ML)
         
         
        Friday, May 12        Computer Literacy Concepts (ML)  
        Friday, May 12        Merit Scholar  
        Friday, May 12 9:00 am-9:50 am BPA University: Tips and Tricks when Applying to and Affording College
        -Presented by Jenna Lenhardt, RIT Saunders College of Business
         
        D: Northern Hemisphere Salon A3
        Friday, May 12 9:00 am-3:00 pm Intern Desk D: Convention Foyer (Lobby Level) & S: Convention Registration Desk
        Friday, May 12 9:00 am-5:00 pm Grading Room S: Lark
        Friday, May 12 10:00 am-10:50 am BPA University: The Benefits of Certification, MOS 2016 Exam Insights
        and New MTA Programming Exams-Presented by Randy Richards & Mark Harris, Certiport
        D: Northern Hemisphere Salon A3
        Friday, May 12 10:00 am-11:30 am Legal Office Procedures (S/PS)  D: Southern Hemisphere Salon I/II/III
        Friday, May 12 10:00 am-12:00 pm Fundamental Desktop Publishing (S/PS) D: Southern Hemisphere Salon I/II/III
        Friday, May 12 10:00 am-12:00 pm Basic Office Systems & Procedures (S/PS) D: Southern Hemisphere Salon I/II/III
        Friday, May 12 10:00 am-2:00 pm NLC Pin & T-Shirt Pick Up Available D: Atlantic Foyer
        Friday, May 12 10:00 am-4:00 pm BPA University Digital Learning Lab: Precision Exams Certification Offerings D: Northern Hemisphere Salon E4
        Friday, May 12 11:00 am-11:50 am BPA University: AACSB D: Northern Hemishpere Salon E3
        Friday, May 12 12:00 pm-1:00 pm Competitive Event Judge's Orientation (Judged Event Administrators
        & Proctors are Required to Attend Orientation)
        D: Americas Seminar Room 
        Friday, May 12 12:30 pm-2:00 pm National Honor Awards Session D: Pacific Hall
        Friday, May 12 12:30 pm-2:30 pm Advanced Office Systems & Procedures (S/PS) D: Southern Hemisphere Salon I/II/III
        Friday, May 12 12:30 pm-2:30 pm Digital Publishing (S/PS) D: Southern Hemisphere Salon I/II/III
        Friday, May 12 12:30 pm-2:30 pm Fundamental Word Processing (S/PS) D: Southern Hemisphere Salon I/II/III
        Friday, May 12 12:30 pm-2:30 pm Keyboarding Production (ML) D: Southern Hemisphere Salon I/II/III
        Friday, May 12 1:00 pm-5:00 pm Economic Research Individual (S)  
        Friday, May 12        Section 1 D: Oceanic 4
        Friday, May 12        Section 2 D: Oceanic 5
        Friday, May 12        Section 3 D: Oceanic 6
        Friday, May 12 1:00 pm-5:00 pm Global Marketing Team (S)  
        Friday, May 12        Section 1 D: Australia 1
        Friday, May 12        Section 2 D: Australia 2
        Friday, May 12        Section 3 D: Australia 3
        Friday, May 12 1:00 pm-5:00 pm Interview Skills (PS)  
        Friday, May 12        Section 1 D: Europe 1
        Friday, May 12        Section 2 D: Europe 2
        Friday, May 12 1:00 pm-5:00 pm Interview Skills (S)  
        Friday, May 12        Section 1 D: Europe 3
        Friday, May 12        Section 2 D: Europe 4
        Friday, May 12        Section 3 D: Europe 5
        Friday, May 12        Section 4 D: Europe 6
        Friday, May 12 1:00 pm-5:00 pm Network Design Team (PS)  
        Friday, May 12        Preparation D: Europe 7
        Friday, May 12        Presentation  D: Europe 8
        Friday, May 12 1:00 pm-5:00 pm Network Design Team (S)  
        Friday, May 12        Preparation Sections 1-2 D: Oceanic 1
        Friday, May 12        Section 1 D: Oceanic 2
        Friday, May 12        Section 2 D: Oceanic 3
        Friday, May 12 1:00 pm-5:00 pm Prepared Speech (ML) D: Asia 4
        Friday, May 12 1:00 pm-5:00 pm Prepared Speech (PS) D: Asia 5
        Friday, May 12 1:00 pm-5:00 pm Prepared Speech (S)  
        Friday, May 12        Section 1 D: Asia 1
        Friday, May 12        Section 2 D: Asia 2
        Friday, May 12        Section 3 D: Asia 3
        Friday, May 12 1:30 pm-2:30 pm BPA National Showcase Set-Up S: Swan Ballroom
        Friday, May 12 2:00 pm-3:00 pm Administrators/Proctors/Graders Orientation S: Mockingbird
        Friday, May 12 2:00 pm-5:00 pm NAP Certification Exam S: Pelican 1
        Friday, May 12   AICPA/BPA Mini-Golf Outing  
        Friday, May 12 2:30 pm-5:30 pm BPA National Showcase  S: Swan Ballroom
        Friday, May 12        V01 Virtual Multimedia and Promotion – Individual  
        Friday, May 12        V02 Virtual Multimedia & Promotion – Team  
        Friday, May 12        V03 Software Engineering Team  
        Friday, May 12        V04 Web Application Team  
        Friday, May 12        V05 Mobile Applications  
        Friday, May 12        V06 Promotional Photography  
        Friday, May 12        V08 Start-up Enterprise Team  
        Friday, May 12 2:30 pm-10:30 pm Service Palooza Walt Disney World Swan and Dolphin Resort
        Friday, May 12        2:30 pm-5:30 pm  
        Friday, May 12             A Million Thanks-Letters to Service D: Northern Hemisphere Ballroom A3
        Friday, May 12             NOYS-Share the Road & Get Where You Need to Go! D: Northern Hemisphere Ballroom A4
        Friday, May 12             Pocket Flags for Service D: Northern Hemisphere Ballroom A3
        Friday, May 12             Random Acts of Conservation D: Northern Hemisphere Ballroom A2
        Friday, May 12             Special Olympics Chain of Love D: Northern Hemisphere Ballroom A1
        Friday, May 12 3:00 pm-3:50 pm BPA University: Leadership in Service-Presented by Mike Sins,
        Men's Wearhouse
        D: Americas Seminar Room 
        Friday, May 12        6:00 pm-7:00 pm  
        Friday, May 12             Winged Walk for Special Olympics (Spread Your Wings Proudly!) S: Terrace
        Friday, May 12        7:00 pm-10:30 pm  
        Friday, May 12             Evening Entertainment Walt Disney World Swan and Dolphin Resort
        Friday, May 12 3:00 pm-4:00 pm Financial Literacy (ML) D: Southern Hemisphere Salon I/II/III
        Friday, May 12 3:00 pm-4:00 pm Systems Administration Using Cisco (S/PS) D: Southern Hemisphere Salon I/II/III
        Friday, May 12 3:00 pm-4:00 pm SQL Database Fundamentals (S/PS) D: Southern Hemisphere Salon I/II/III
        Friday, May 12 4:30 pm-5:30 pm Business Law & Ethics (S/PS) D: Southern Hemisphere Salon I/II/III
        Friday, May 12 4:30 pm-5:30 pm ICD-10-CM Diagnostic Coding (PS) D: Southern Hemisphere Salon I/II/III
        Friday, May 12 4:30 pm-6:30 pm Fundamental Spreadsheet Applications (S/PS) D: Southern Hemisphere Salon I/II/III
        Friday, May 12 10:30 pm-11:30 pm National Officer Candidate Social  
               
        Saturday, May 13 6:00 am-12:00 pm Competitive Events Center/Test Distribution S: Peacock
        Saturday, May 13 7:00 am-8:00 am Competitive Event Judge's Orientation (Judged Event Administrators &
        Proctors are Required to Attend Orientation)
        D: Americas Seminar Room for those events at the Dolphin; S: Osprey Ballroom for those events at the Swan
        Saturday, May 13 7:00 am-12:00 pm  Grading Room S: Lark
        Saturday, May 13 7:00 am-12:00 pm Registration/Information Desk D: Atlantic Foyer
        Saturday, May 13 7:00 am-12:00 pm Finance Desk D: Atlantic Foyer
        Saturday, May 13 7:00 am-12:00 pm Tour Desk  D: Atlantic Foyer
        Saturday, May 13 7:00 am-12:00 pm Conference Headquarters D: Atlantic Foyer
        Saturday, May 13 7:00 am-5:00 pm Certiport Open Certification Lab D: Southern Hemisphere Salon IV/V
        Saturday, May 13 7:30 am-12:00 pm Extemporaneous Speech Finals (S)  
        Saturday, May 13          Preparation D: Oceanic 2
        Saturday, May 13          Presentation D: Oceanic 3
        Saturday, May 13 7:30 am-12:00 pm Human Resource Management Finals (S)             
        Saturday, May 13        Preparation S: Macaw 1
        Saturday, May 13        Presentation S: Macaw 2
        Saturday, May 13 7:30 am-12:00 pm Network Design Team Finals (S)  
        Saturday, May 13        Preparation S: Parrot 1
        Saturday, May 13        Presentation S: Parrot 2
        Saturday, May 13 7:30 am-12:00 pm Parliamentary Procedure Team (S)  
        Saturday, May 13        Preparation S: Mockingbird 1
        Saturday, May 13        Presentation S: Mockingbird 2
        Saturday, May 13 7:30 am-12:00 pm Small Business Management Team Finals (S)  
        Saturday, May 13        Preparation S: Toucan 1
        Saturday, May 13        Presentation S: Toucan 2
        Saturday, May 13 8:00 am-9:00 am Computer Security-Application Event (S) D: Southern Hemisphere Salon I/II/III
        Saturday, May 13 8:00 am-9:00 am PC Servicing and Troubleshooting-Application Event (PS) D: Southern Hemisphere Salon I/II/III
        Saturday, May 13 8:00 am-9:00 am Systems Administration Using Cisco-Application Event (PS) D: Southern Hemisphere Salon I/II/III
        Saturday, May 13 8:00 am-12:00 pm Administrative Support Research Project Finals (S) S: Pelican 1
        Saturday, May 13 8:00 am-12:00 pm Advanced Interview Skills Finals (S)  S: Pelican 2
        Saturday, May 13 8:00 am-12:00 pm Computer Animation Team (S) S: Lark
        Saturday, May 13 8:00 am-12:00 pm Computer Modeling (S) S: Egret
        Saturday, May 13 8:00 am-12:00 pm Digital Media Production Finals (S) S: Heron
        Saturday, May 13 8:00 am-12:00 pm Economic Research Individual Finals (S) S: Dove
        Saturday, May 13 8:00 am-12:00 pm Economic Research Team Finals (S) S: Ibis
        Saturday, May 13 8:00 am-12:00 pm Entrepreneurship Finals (S) S: Sandpiper
        Saturday, May 13 8:00 am-12:00 pm Financial Analyst Team Finals (PS) D: Asia 1
        Saturday, May 13 8:00 am-12:00 pm Financial Analyst Team Finals (S) D: Asia 2
        Saturday, May 13 8:00 am-12:00 pm Global Marketing Team Finals (S) S: Teal
        Saturday, May 13 8:00 am-12:00 pm Graphic Design Promotion Finals (S)                    D: Asia 3
        Saturday, May 13 8:00 am-12:00 pm Interview Skills Finals (PS)  D: Asia 4
        Saturday, May 13 8:00 am-12:00 pm Interview Skills Finals (S)  D: Asia 5
        Saturday, May 13 8:00 am-12:00 pm Prepared Speech Finals (S)  D: Australia 1
        Saturday, May 13 8:00 am-12:00 pm Presentation Management Individual Finals (S) D: Australia 2
        Saturday, May 13 8:00 am-12:00 pm Presentation Management Team Finals (S) D: Australia 3
        Saturday, May 13 8:00 am-12:00 pm Website Design Team Finals (S)                        D: Oceanic 1
        Saturday, May 13 9:30 am-10:30 am Computer Security-Application Event (PS) D: Southern Hemisphere Salon I/II/III
        Saturday, May 13 9:30 am-10:30 am PC Servicing and Troubleshooting-Application Event (S) D: Southern Hemisphere Salon I/II/III
        Saturday, May 13 9:30 am-10:30 am Systems Administration Using Cisco-Application Event (S) D: Southern Hemisphere Salon I/II/III
        Saturday, May 13 10:00 am-11:00 am National Officer Reception  
        Saturday, May 13 10:00 am-4:00 pm BPA University Digital Learning Lab:  
        Saturday, May 13 12:30 pm-2:00 pm Alumni Division Meeting D: Europe 1
        Saturday, May 13 1:00 pm-2:00 pm Virtual Event Forum (all virtual participants are invited)  
        Saturday, May 13 2:00 pm-3:00 pm Joint CEAC/SAAC Meeting D: Northern Hemisphere Salon A4
        Saturday, May 13 2:00 pm-4:00 pm Contest Review-Drop in as needed between 2 pm and 4 pm to
        review the contest of your choice
        S: Peacock
        Saturday, May 13 3:00 pm-4:00 pm SAAC Meeting D: Northern Hemisphere Salon A3
        Saturday, May 13 3:00 pm-4:00 pm CEAC Meeting  D: Northern Hemisphere Salon A4
        Saturday, May 13 6:00 pm-8:00 pm Awards General Session – Post-secondary Division D: Pacific Hall
        Saturday, May 13 8:30 pm-11:30 pm Awards General Session – Secondary/Middle Division D: Pacific Hall
        Saturday, May 13 Immediately following S/ML
        Awards Session
        New National Officer Team Meeting  
        Saturday, May 13 Midnight Curfew (Secondary & Middle Level)  
               
        Sunday, May 14 7:00 am-8:00 am Board of Trustee's Meeting D: Northern Hemisphere Salon A4
        Sunday, May 14 9:00 am-11:00 am Corporate Meeting D: Northern Hemisphere Salon A3
        Sunday, May 14 11:00 am-12:00 pm New Board of Trustee's Meeting D: Northern Hemisphere Salon A4

        Shop BPA

        BPA Mall Go to The BPA Mall for pins, polos, and more.
        BPA Mall Go to Twin Hill for uniforms, blazers, and more.Click Here for your username and password
        Barefoot BPA Visit Barefoot BPA Visit Barefoot BPA to order your official casual and customized t-shirts.
        Clearance Contact Shawna Gfroerer directly for information on clearance items.
        Student Marketplace Students, be an entrepreneur and get your own products listed on our Web site with the Student Marketplace program. Click here to download the application directly.